Pentothal

Medytacja Vipassana

5 postów w tym temacie

Czym jest Vipassana?

Słowo 'Vipassana' złożone jest z dwóch rdzeni. 'Passana' oznacza wzrok lub postrzeganie. 'Vi' to prefiks o złożonym zestawie znaczeń. Podstawowe znaczenie to „w szczególny sposób”. Lecz jest w tym konotacja ze słowami zarówno do, w, jak i przez. Znaczenie całego słowa to: spoglądanie na coś z precyzją i jasnością, dostrzeganie każdego komponentu jako wyraźnego i odrębnego oraz przeszywanie go na wylot tak, aby dotrzeć do najbardziej pierwotnej rzeczywistości tej rzeczy.

Jaki jest cel medytacji Vipassana?

Znaczenie samego słowa najlepiej oddaje co stanowi cel tego typu medytacji - poznanie prawdy. Vipassana jest sposobem autotransformacji poprzez samoobserwację. Skupia się na głębokim związku umysłu i ciała, którego można doświadczyć bezpośrednio dzięki zdyscyplinowanej obserwacji doznań fizycznych.

Doznania te są podstawą życia ciała, ale są nieustannie połączone z życiem umysłu i stale na umysł wpływają. Ta właśnie samodzielna, oparta o obserwację, eksploracyjna podróż do wspólnego korzenia ciała i umysłu pozwala usunąć mentalne zanieczyszczenia i osiągnąć równowagę umysłu, który jest w rezultacie pełen miłości i współczucia.

Stają się dla nas jasne naukowe prawa rządzące naszymi myślami, uczuciami, osądami i doznaniami. Bezpośrednie doświadczenie pozwala zrozumieć jak się rozwijamy i jak się cofamy, jak tworzymy cierpienie i jak się od niego uwalniamy. Zaczynamy żyć z coraz większą świadomością, uwolnieni od iluzji, pełni samokontroli i spokoju.

Czym to się je?

Podstawowymi założeniami tej medytacji dla kogoś, kto chce zacząć ją praktykować są:

CIAŁO - preferowana pozycja lotosu, lub półlotosu, ale może być też zwykły siad skrzyżny, lub nawet na krześle. Ważne, by plecy były proste i się o nic nie opierały.

UMYSŁ - należy skupić się na swoim oddechu. Nie dokonuje się żadnych wizualizacji, a owo 'skupienie się' ma być obserwacją swojego oddechu, tak jakby każdy kolejny wdech i wydech były czymś kompletnie nowym, czemu się przyglądamy z obserwatorskim zaciekawieniem. Nie stosuje się tu żadnej muzyki w tle.

Z czasem, gdy się 'wyrobimy' w skupieniu na oddechu nadchodzi zasadniczy etap medytacji Vipassana - obserwacja swojego umysłu, wewnętrznego 'ja'.

Przydatny link nt. praktycznych aspektów Vipassany:

www.astraldynamics.pl/upload/Vipassana.pdf

A Wy macie jakieś doświadczenia związane z tą techniką medytacyjną?

Edytowane przez Pentothal
1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeszcze nie, ale podoba mi się, mozesz więcej napisac o tej metodzie?

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Praktykuję medytację od bardzo niedawna (właśnie Vipassanę), dlatego ograniczę się do polecenia jeszcze jednego linka, gdzie autor pisze więcej o tym na czym polega Vipassana w medytacji, jak i poza nią :)

.pdf"]www.lepszezdrowie.info/Vipassana[1].pdf

Edytowane przez Pentothal
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja mam jeszcze jedną szczególną sprawę przy obserwacji oddechu:

Obserwując oddech musimy byś świadomi etapów:

Wdech - Chwila przerwy - Wydech - Chwila przerwy - Wdech - itd...

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja od wielu  lat praktykuję wiele fom medytacji ,a nie można dobrze zrozumieć jednego ,jak się nie wypróbuje wielu .

Vipassana ,to na początku uważna obserwacja  swych stanów mentalnych /umysłowych i duchowych (seksualno-emocjonalno -psychicznych ) ,to koncentracja na  swoich snach ,podczas ,,gdy w nocy nie mamy kontroli nad swoimi emocjami podświadomymi i stanami z głębi psyche (snami ),jesteśmy nieświadomi treści jakie wypływają do  nas z podświadomości  ,taka nieświadoma medytacja ,to  w dzień mamy nad tym kontrolę  ,jesteśmy tego świadomi .

I tak ,siadamy , obieramy sobie jakiś ciekawy widok , symbol ,czy znak , zafiksowujemy się na nim /wpatrujemy jakiś czas /koncentrujemy ,aż zapadniemy w stan autohipnozy /senności ( senność oznacza wejście w głębsze poziomy umysłu ) zamykamy oczy ,lekko unosimy (nie za mocno ) oczy uniesione w górę zapobiegną senności ,gdy będzie do nas napływać coraz więcej energii - Spirytualnej /Boskiej /Kosmicznej z Góry i Ziemskiej -z Dołu .

A Więc po zamknięciu oczu (by odciąć dopływ i dyktat bodżców zmysłowych ,na codzień ) w stronę nad oczami fizycznymi ,a kierujemy świadomość na 3-cie Oko Duchowe /Boga /Świadomość Chrystusową (*szyszynka -najważniejszy organ percepcji ludzkiej ),i skupiamy uwagę nad tym co pojawia się na ekranie naszego umysłu ,nic sobie z tego nie   robiąc /kontynuując sesję medytacji  ,ponieważ  to tylko przepływające stany emocjonalne i umysłowe z -przeszłości , cienie przeszłości ,duchy ,upiory , które płyną jak chmury po niebie .

 

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.